Kulturalny odpoczynek nad kanałem
Centrum Edukacyjno – Społeczne to nowe miejsce spotkań dla mieszkańców – młodzieży, seniorów, ale także dla stowarzyszeń i organizacji pozarządowych działających na rzecz Bydgoszczy. Będą się tam odbywać różnego rodzaju warsztaty, wykłady i spotkania integracyjne. W budynku przy Staroszkolnej znajduje się także nowa siedziba Muzeum Kanału Bydgoskiego.
- To ważny dzień dla społeczności szkolnej, dla społeczności związanej z historią naszego miasta, ale też dla wszystkich mieszkańców – mówił prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. - Cieszę się, że ta inwestycja, mimo pandemii covid-19, przebiegała wzorowo. To naprawdę piękne miejsce, niech służy wszystkim!
Jak ważny dla miasta nad Brdą jest Kanał Bydgoski nie trzeba nikogo przekonywać. Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość łączą się w tym niezwykłym cudzie techniki XVIII wieku. W przeszłości pozwolił on Bydgoszczy rozwinąć się do roli dominującego w regionie ośrodka gospodarczego. Dziś spotykamy się nad Starym Kanałem, którego wody w niezwykłym przyrodniczym otoczeniu z wolna płyną w kierunku Brdy. Przyszłość Kanału pozwala nam z nadzieją spojrzeć na Bydgoszcz jako wodniackie centrum Polski.
Preludium uroczystego otwarcia placówki stanowiło uruchomienie wystawy „Historia i rola Kanału Bydgoskiego na Google Arts & Culture”. To wirtualna wystawa, którą można obejrzeć na Google Arts & Culture. W ramach kolekcji prezentowanych jest tam kilkadziesiąt obiektów muzealnych, w tym pocztówki, fotografie, mapy i grafiki. Zgromadzone materiały ukazują historię i rolę Kanału Bydgoskiego od jego powstania w 1774 roku do początku XX wieku, kiedy nastąpił rozkwit życia towarzyskiego na plantach nad kanałem.
W minioną sobotę (19.06) zostały otwarte wystawy stałe: „Kanał Bydgoski. Historia i rola”, „Żegluga na Bydgoskim Obszarze Wodnym” oraz czasowe: „Brda Staropolska”, „Tryptaki – ptaki okolic Kanału Bydgoskiego”. W czasie uroczystości zaprezentowane zostały zbiory Muzeum Kanału Bydgoskiego im. Sebastiana Malinowskiego oraz wypożyczone i udostępnione przez m.in. Archiwum Państwowe, Muzeum Okręgowe i prywatnych kolekcjonerów w nowych aranżacjach.
A po południu posłuchaliśmy wyjątkowego koncertu, który odbył się w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Do czasów lat dwudziestych i trzydziestych na bulwarze przy ul. Kanałowej przeniosła nas grupa Emilia Hamerlink Jazz Band. Koncert otworzył cykl wydarzeń kulturalnych pn. „Kanał Kultura”, które będą się odbywać nad kanałem przez całe wakacje w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego.
Wieczorem podziwialiśmy widowiska historyczne przygotowane przez grupy rekonstrukcyjne. Na odwiedzających czekały m.in.: obozowisko szlacheckie, punkt werbunkowy wojsk wielkopolskich, szermierka szablą historyczną i punkt łucznictwa historycznego. Tego typu pokazy, zajęcia „żywej historii” rekonstruktorzy chcą regularnie prowadzić dla dzieci i młodzieży szkolnej. Dzieci będą się również uczyć tam fechtunku historycznego (szermierka, strzelanie z łuku).
Warto wiedzieć:
Budynek jest przystosowany do osób z niepełnosprawnościami. Centrum jest wyposażone w dostęp do internetu, system nagłośnienia i monitoring. Prace remontowe rozpoczęły się w marcu ubiegłego roku. Koszt tej inwestycji to 2,6 mln zł. Dofinansowanie w ramach ZIT wynosi 2,1 mln zł. Osiedle, na którym powstało Centrum Edukacyjno-Społeczne objęte jest Gminnym Programem Rewitalizacji, którego celem jest wzmacnianie integracji społecznej.
Brak komentarzy:
Zapraszamy do komentowania i uprzejmie prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi.